V roce 2003 jsem sháněl vozidlo, kterým bych vozil dříví z lesa a půjčil jsem si tehdy takový zvláštní stroj a záhy jsem zjistil, že se jedná o Multicar, konkrétně o první vyráběný typ, Multicar 21. Od té doby se o tyto vyjímečné stroje zajímám.

Odvoz této Multicary byl také zajímavý, protože jsem byl tažen na laně po hlavní silnici rychlostí 40 km/hod s téměř nefunkčními brzdami, ačkoliv mi bylo slibováno, že pojedeme pomalu. Naštěstí se jízda obešla bez nehody a Multicara to také přežila, když předtím jistě takhle rychle nikdy nejela.

Bohužel tato Multicara už neměla původní motor a nastartovat osazený motor Jikov bylo často nad lidské síly. Proto jsem si pořídil Multicar 22. I přesto jsem se o Multicar 21 nadále zajímal a nakonec jsem si jeden exemplář koupil. Jedná se o třístranný sklápěč z roku 1962, který bych chtěl zrenovovat.

Dohodl jsem se s původním vlastníkem a nyní je moje i první Multicara, s kterou jsem jezdil. Zároveň jsem si pořídil ještě jeden exemplář M21/P z roku 1962, která je předělaná na jednostranný sklápěč. Takže teď už jenom najít čas a renovovat ...

První Multicara, kterou jsem měl

Nyní už je moje

Druhá Multicara těsně po koupi

Odjíždíme domů

Zatím poslední přírůstek do sbírky

Multicar 21/P předělaný na jednostranný sklápěč

Protože jsem na internetu nenašel nikde pohromadě dostatek informací, pokusil jsem se vytvořit stránky, na kterých jsem shromáždil informace, které jsem zatím získal.

Chtěl jsem poprosit všechny, kteří mají tento stroj, literaturu k němu, výkresy, odkazy, manuály, fotografie nebo jakékoliv jiné informace, aby mi poslali na sebe nějaký kontakt, případně výše uvedené informace.

Předem moc děkuji

Martin Sellner